T.C. Bilgi Üniversitesi- Academia Öğrenci Yurduna en yakın Üniversitelerden biridir.


Bilgi Üniversitesi

Bilgi Üniversitesi 1999 yılında "Okul İçin Değil Yaşam İçin Öğrenmeliyizé sloganı ile öğretim hayatına başlamış Üniversitelerden biridir.

Bilgi Ünversitesi bir çok alanda öğretim sağlayan Üniversitelerden biri olduğu gibi kaliteden ve prensiplerinden ödün vermeyen Üniversiteler arasında yer almaktadır. Üniversite ile ilgili sayfasında yer alan bilgi aşağıdadır. Ayrıca kendi sayfasındada diğer bilgilere ulaşmanız mümkündür.

    Bilgi Üniversitesi Yerleşkeleri
  • Santral istanbul Kampüsü
  • Kuştepe Kampüsü
  • Dolapdere Kampüsü
  • Kozyatağı Kampüsü

Üniversite Kuruluş ve Geçmişi

Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı 31 Ekim 1994 tarihinde Türk Medeni Kanunu hükümleri uyarınca "her derece ve nitelikte, yabancı dil, sosyal bilimler, fen bilimleri ve teknoloji ağırlıklı, eğitim kurumları, vakıf yüksek öğretim kurumları, kurmak ve işletmek; Bilimsel ve kültürel araştırmalar yapmak; Kültür mirasımızın korunması için müzeler kurup işletmek, ülke kültür hayatının geliştirilmesi için seminer, brifing, konferans ve benzeri toplantılar düzenlemek, kültürel faaliyetlerde bulunan gerçek ve tüzel kişilere aynı veya nakdi destek sağlamak" amacıyla İstanbul'da kurulmuştur. Vakıf İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin kurucu vakfı olarak eğitim ve kültür alanında faaliyetlerini sürdürmekte olup, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencilerine muhtelif burslar temin etmektedir.

'Non scholae, sed vitae discimus' (Okul için değil yaşam için öğrenmeliyiz) ilkesiyle yola çıkan İstanbul Bilgi Üniversitesi, 7 Haziran 1996 tarihinde Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapılan müracaat ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen 4142 sayılı kanunla, bir Vakıf Üniversitesi olarak Türk Üniversite Sistemi içerisinde, kamu tüzel kişiliğine sahip bir kurum olarak yerini aldı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi kurulduğundan beri muhtelif süreçlerde bünyesine aldığı Kuştepe (25.000 m2), Dolapdere (18.000 m2), santralistanbul (112.000 m2) ve Kozyatağı (Kozyatağı 2.880 m2) olmak üzere 4 ana kampüste toplam yaklaşık 158.000 m2 alanda öğrencilerine ve Türkiye'deki akademik hayata katkı sağladı.

20 yılda Türkiye'de birçok ilki gerçekleştiren İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2006'da eğitim ve araştırma kalitesini artırmak ve Türkiye'de dünya ile rekabet edebilecek bir üniversitenin olması hedefleriyle dünyanın en büyük uluslararası eğitim ağlarından olan Laureate Education ile uzun vadeli bir işbirliğine gitti ve bu ağın bir parçası oldu.

25.000 öğrencisi, yaklaşık 1.000 akademik personeli, 6 fakültesi, 5 enstitüsü, 5 yüksekokulu ve 3 meslek yüksek okulu ile lisans, lisansüstü, önlisans öğretimi verilen 150'yi aşkın programıyla öğretime devam etmektedir. 2016 itibariyle 30.000'e yakın mezun vermiştir.

Alıntıdır: ( bilgi.edu.tr ) Bilgi-universitesi-logo

Academia Öğrenci Yurdu

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?